اخلاق و فرهنگ اسلامی
 


موعظه ی خوبان

 آرشیو اخلاق و فرهنگ اسلامی
  گزارش تصویری
 
 آرشیو گزارش تصویری
 

 ارتباط با رئیس فدراسیون
 

 

 گفت و گو
 


سلطانی فر: مشارکت مردم در ورزش همگانی دو برابر شده است

 آرشیو گفت و گو
 

 کمیته تحول
 


هفتمین جلسه بررسی ساز و کار اجرایی استفاده از فضای مجازی در راستای توسعه ورزش همگانی برگزار شد .

 آرشیو اخبار کمیته تحول
  
 
 

امام علی (ع)انسان کامل


علی جان، دست تو دشت برکت و چشمانت چشمه عاطفه. نگاهت خواستگاه مهر و قلبت قبله اخلاص بود. در زندگی تو، ایمان، ایثار، عشق و عرفان تفسیر می شد و انسانیت به اوج می رسید. تو والاترین آرمان بشری و تو شکوهمندترین قاموس ارزش هایی. در محراب نیایشگر اشک ریزی که سر بر خاک می سایید؛ در میدان، رزم آور قهرمانی که شمشیرش حماسه می آفرید؛ در کوچه، پیر دل جویی که دستش گره می گشاد؛ در بازار، ناظری عادل که با نیرنگ ستیز می کرد؛ بر منبر، خطیب سخن آفرینی که طوفان احساس ها را بر می انگیخت و گنجینه خردها را می گشود؛ و در همه جا اسوه و الگویی که انسانیت، با عطش او را می طلبید. علی، اسوه انسان کامل بود.

امام علی (ع)عصاره ی همه ی خوبیها

وقتی چکاوک اندیشه ام بر سپیدار بلند یاد تو می نشیند، واژه ها بی تابانه بر صفحه کاغذ، زانوی ادب به بر می گیرند تا موذن قلم، در صلات عشقی دیگر، آنها را به پابوسی تو، تبرک بخشد. علی، ای که جوان مردی از تو درس فتوت می گرفت. ای پرچم دار حماسی توحید، ای بزرگ ترین مظلوم تاریخ، وقتی از تو می گویم اندوه از چشمانم می چکد. علی جان، زمین، تاب حضور سترگ تو را نداشت. ای بزرگ مفسر آیات وحی؛ فرزند کعبه؛ برادر رسول؛ هم دم بتول؛ پدربزرگ ترین حماسه سازان تاریخ، ای که صبر از تو حیران بود و شهامت در مکتب تو درس ایستادگی می آموخت. تو عدالت را فقط به لفظ نمی گفتی؛ عدالت را زندگی می کردی، اما قلب های حقیر را به تو راهی نبود. هنوز نخلستان های کوفه مبهوت صبر و تحمل تواند و از چاه های کوفه، اشک های زلال تو می جوشد. برای سرودن عظمت تو، کوه تمثیل کوچکی است، همه چیز در تو خلاصه می شود. تو عصاره همه خوبی هایی.


امام علی(ع) از تولد تا شهادت


او گوهری در صدف کعبه بود و در خانه محبوب به دنیا آمد. از پدر و مادری بزاد که در کمال ایمان و انسانیت و اخلاق، احترام همه تاریخ را برانگیختند. اول چکاوکی بود که زمزمه ایمان به آورنده اسلام را سر داد. در آن شب در جایگاه و بستر گل آرمید تا تیغ تیز کفر بر گلبوته محمدی گزند نیاورد.
در هر دو گیتی به برادری پیامبرِ نور مفتخر گردید. او دادگری بی مانند و حاکمی بی نظیر و امامی والا بود... انسانیت از او نام گرفت و جوان مردی و رادی از ردایش فرو بارید. او مردِ تنهای صحاری نبرد بود؛ قهرمانِ قهرمانان، شیر بیشه عدالت، غریب تاریخ و انسانی فراتر از همه هستی، و دیگر چه بگویم؟...

نفرین بر قاتل امام علی (ع)

جرج جُرداق نویسنده و متفکر مسیحی، که از شیفتگان حضرت علی علیه السلام بوده است، با سوزی برآمده از جان و با تمام وجود، قاتل حضرت علی علیه السلام را چنین نفرین می کند: «لعنت هرکس که به جهان آمد و هرکس که از جهان رفت و هرکس که به امر خدا آفریده شد، بر ابن ملجم باد. خداوند بر روان او لعنتی فرستد که اگر مثل آن به چشمه ها رسد، همه را بخشکاند و اگر بر کشتزارها رسد همه را نابود کند و گیاهان تازه را در زمین بسوزاند. خداوند آتش دوزخ را بر جان او مستولی گرداند و هزاران شیطان را بر او موکل کند که با سر در میان جهنمش افکنند. آن جا، شراره آتش زبانه می کشد و شعله های سوزان با خروش و غریو، قهر الهی را آشکار می سازند.»

شکوه عبادت امام علی (ع): شخصی به نزد عالمی رسید و پرسید: با کدام استدلال، باور کنم وقتی در نماز، تیر از پای علی (ع) بیرون کشیدند، آن حضرت متوجه نشد؟ آن عالم به آیه ۳۱سوره ی یوسف اشاره کرد و گفت: چگونه زنان مصری با دیدن حضرت یوسف، دست خویش را بریدند و از خود غافل ماندند، در حالی یوسف را که بشری بیش می دیدند.
علی (ع) در نماز، محو تماشای خدای یوسف آفرین است. چگونه از خویشتن با خبرشد؟ دانایان راز به شکوه نقاش می نگرند، نه زیبایی نقش را....


دری گشوده به مسجد

بنا به درخواست پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مسجدی در مدینه ساختند. بر گرداگرد مسجد، خانه های مردمان مدینه بنا شده بود. روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم به فرمان خداوند دستور داد تا جز درِ خانه علی علیه السلام همه درهایی که به مسجد باز می شود، ببندند. این فرمان بر بسیاری از یاران پیامبر گران آمد و لب به شکوه گشودند.

پیامبر برای آن که، هرگونه شبهه و ایرادی را از ذهن ها بشوید، در سخنانی فرمود: «ای مردم، بدانید که من از پیش خود، چنین دستوری نداده ام و این فرمان خداوند بوده است». و بدین گونه دفتر تاریخ به فضیلت دیگری برای امام علی علیه السلام ورق خورد.


امام علی (ع)محبوب تاریخ:

علی علیه السلام اگرچه با شمشیر عداوت دشمنانش شهید شد، اما نام و راه او بر بلندای روزگاران جاودانه گشت. گمراهانی که با علی دشمنی کردند در سیه چالِ تاریکِ تاریخ فرو خفتند و جز نفرین انسان های آزاده نصیبی نبردند. اینک، دشمنان علی، همه محکوم و ملعون، و علی محبوب تاریخ است. اکنون در سراسر گیتی، هرجا که شمیم نام علی گسترده است، قلب ها با یاد و نام و خاطره های شکوهمند آن بزرگ مرد می تپد. والایی ها، شور گستری ها، عدالت آفرینی ها و انسانیت او، سرمشق همه آزاداندیشان جهان است.


امام علی (ع)در نگاه پیامبر(ص):


نخستین کسی که در منقبت و فضیلت علی علیه السلام سخن گفته، پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم است. علی علیه السلام در خانه پیامبر بالید و به نقل محدثان شیعه و سنی او اولین مردی است که اسلام آورد و با پیامبر نماز خواند. در آغاز بعثت، پیامبر وقتی خویشان خود را به اسلام دعوت کرد، تنها کسی که از آن جمع دعوت او را پذیرفت علی بود. در فتح مکه، پیامبر، علی را بر شانه خود گرفت تا بت بزرگ را بشکند. علی بود که در لیلة المبیت در بستر پیامبر خُفت و مرگ را به جان خرید.
پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم همواره علی علیه السلام را برادر خود می خواند و شجاعت او را می ستود و «سیف الله» و «اسدالله»اش می نامید. آن حضرت علی علیه السلام را شیفته خدا خوانده و او را به پیامبران اولوالعزم تشبیه کرده است.

امام علی (ع)نشانه ایمان:

محبت، میل درونی آدمی به چیزی است که آن را خیر می پندارد. شناخت محبوب از شروط محبت اختیاری است، در روایات ما، بر محبت اهل بیت، توصیه فراوان شده و حب علی علیه السلام مصداق بارز این محبت شمرده شده است. دسته ای از احادیث، حب علی علیه السلام را از نشانه های ایمان شمرده اند و بعضی دیگر، حب و بغض او را معیار ایمان و نفاق دانسته اند.

امام علی (ع) مدار ایمان:

علی، آسمانی ترین عاشق خداوند است. او فراتر از هر واژه ای است. برکت دستان مبارک او، پایگاه توحید را از لوث اصنام پاکیزه کرد. خیبرِ کفر را بازوان او شکست. خوارج و اندیشه های آنان را او از صفحه روزگار خارج کرد و سفیر او در صفّین، صف های باطل را درهم شکست.
ذوالفقار علی علیه السلام ستون فقرات عشق و ایمان را راست نگه داشت. او مدار ایمان و محور همیشه حق، و یادش سبزترین گلِ همیشه بهارِ باغستانِ توحید است. برگرفته ازکتاب روزشمارتاریخ اسلام موسسه ی جهانی سبطین علیهم السلام. التماس دعا(کمیته فرهنگ واخلاق فدراسیون ورزشهای همگانی)
۲۱رمضان المبارک، سالروز شهادت مظلومانه ی امام علی (ع):
امام علی (ع) در اجرای حق و عدالت رنج هاکشیده و سختیها و بی مهری های زیادی از سوی دوستان نادان و جاهل و دنیا طلب و دشمن پست و زبون را متحمل شده است و درحمایت از مظلومان و محرومان و مبارزه با ظالمان و چپاولگران، قاطع و سختگیر بود.
امام علی (ع) در طول حیات پر خیر و برکت خویش در جنگ های صدراسلام و در کنارپیامبراکرم (ص)شرکت کرد.پس ازرحلت پیامبر(ص)به خاطر مصالح مسلمانان به مدت بیست و پنج سال خانه نشینی گزید و سکوت اختیارکرد. با کشته شدن سومین خلیفه، به دعوت مردم امام به خلافت برگزیده و در آن دوران پرآشوب نیز سه جنگ جمل، صفین و نهروان از جانب ناکثین، قاسطین و مارقین برامام علی (ع)تحمیل شد. سرانجام آن امام مظلوم پس از سی سال امامت و چهارسال و نه ماه خلافت، پس از ضربت خوردن شقی ترین انسان روی زمین ابن ملجم مرادی، درشب نوزدهم ماه مبارک رمضان درهنگام نمازصبح درمسجدکوفه،درشب بیست ویکم ماه رمضان سال ۴۰ هجری قمری مقارن با طلوع فجردر۶۳سالگی به شهادت رسیدند و پیکرمطهرش، در نجف اشرف دفن شد.
پیامبراکرم (ص) در باب و فضیلت پیروی از امام علی (ع) می فرماید: ولایت علی بن ابی طالب ولایت خدا، و محبت او عبادات خدا و پیروی از او فریضه ای از جانب خدا است.......سالروزشهادت امام علی (ع)را به محضر همه شیعیان و دوستاران اهل بیت عصمت و طهارت، جامعه بزرگ ورزش و خاصه همکاران خدوم و پرتلاش درخانواده ورزشهای همگانی تسلیت عرض می نماییم. (برگرفته از کتاب روز شمارتاریخ اسلام، موسسه جهانی سبطین علیهماالسلام)
التماس دعا(کمیته فرهنگ و اخلاق فدراسیون ورزشهای همگانی)

تاريخ  ارسال:شنبه 19 خرداد 1397 - 09:00

کد:109986-1397


 اخبار مرتبط:
 

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت فدراسیون در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  
آدرس: تهران ، بلوار فردوس شرقی ، خ وفا آذر شمالی ، بن بست پانیذ ، پلاک 2 ، طبقه اول

ساعات كار فدراسيون : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل


© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون ورزشهای همگانی جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.