اخلاق و فرهنگ اسلامی
 


دعایی از حضرت امیر المومنین علی(ع)

 آرشیو اخلاق و فرهنگ اسلامی
 

 گزارش تصویری
 
 آرشیو گزارش تصویری
 

 ارتباط با رئیس فدراسیون
 

 

 گفت و گو
 


سلطانی فر: مشارکت مردم در ورزش همگانی دو برابر شده است

 آرشیو گفت و گو
 

 کمیته تحول
 


هفتمین جلسه بررسی ساز و کار اجرایی استفاده از فضای مجازی در راستای توسعه ورزش همگانی برگزار شد .

 آرشیو اخبار کمیته تحول
  
 
 

تشریح برنامه های فدراسیون ورزشهای همگانی به مناسبت هفته المپیک

مجدآرا: هدف ما حضور 50 درصدی مردم در ورزش تا سال 1404 است/شهنازی: پیام صلح و دوستی ایران را به گوش جهانیان خواهیم رساند
شاهرخ شهنازی و علی مجدآرا در نشست خبری به مناسبت آغاز "هفته‌ المپیک"، بر نقش توافق هسته‌ای در بازتر شدن فضای داخلی و بین‌المللی برای توسعه ورزش همگانی و همکاری وزیر ورزش و جوانان در اجرای خوب برنامه های ورزش همگانی تاکید کردند.


به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی نشست خبری فدراسیون ورزش‌های همگانی به مناسبت آغاز هفته‌ المپیک" صبح امروز (چهارشنبه) در محل فدراسیون ورزش‌های همگانی برگزار شد.


شاهرخ شهنازی، دبیر کل کمیته ملی المپیک در آغاز این نشست با اشاره به مکاتبات با IOC گفت: قرار بود تا این برنامه چند هفته‌ قبل برگزار شود اما طی مکاتباتی که با کمیته‌ بین‌المللی المپیک داشتیم اعلام کردیم که به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان قصد داریم این مسابقات را بعد از ماه مبارک رمضان برگزار کنیم. آنها هم با روی گشاده این موضوع را پذیرفتند. از قبل با آقای مجدآرا، رییس فدراسیون ورزش همگانی جلسه‌ای داشتیم و هماهنگی های لازم را به عمل آوردیم. عملکرد فدراسیون ورزش‌ همگانی در سال‌های اخیر بسیار خوب بوده و برای ما خوشحال کننده است که برای سومین سال متوالی مسئولیت برگزاری هفته‌ " المپیک" را به این فدراسیون بسپاریم. من در سال‌های گذشته هم شاهد زحمات دوستانمان در فدراسیون ورزش‌های همگانی بودم و مطمئن هستم با به بهره گیری از زحمات این عزیزان می‌توانیم امسال نیز این هفته‌ را با شکوه هر‌ چه‌ تمامتر برگزار کنیم.


وی خاطر‌ نشان کرد: از آنجایی که برگزاری هفته‌ المپیک مورد توجه ویژه‌ IOC است امیدوارم که انعکاس بسیار خوبی در رسانه‌ها داشته باشد. قطعا سایت IOC و نشریات مکتوب نیز به خوبی این موضوع را منعکس می‌کنند. با توجه به فضای باز مذاکرات دولت تدبیر و امید در سطح جهان، ما هم وظیفه خود می دانیم که از این فرصت استفاده کنیم و هر چه بیشتر فضای فرهنگی کشور را در حاشیه مسابقات نشان دهیم.


پس از صحبت‌های شاهرخ شهنازی، علی مجد آرا ، رییس فدراسیون ورزش‌ همگانی اظها‌ر کرد: از سه سال قبل بر‌نامه‌ریزی گسترده‌ای برای برگزاری هفته‌ "المپیک" آغاز شد. هر سال طی دستور‌العملی برگزاری این مسابقات را به استان‌های مختلف ابلاغ می‌کنیم. امسال نیز این موضوع به تصویب وزیر ورزش و جوانان رسید و در سراسر کشور بر‌نامه‌ریزی گسترده‌ای شد که در سراسر کشور بین همه اقشار از جمله خانم‌ها و آقایان، جانبازان و معلولان و کانون اصلاح و تربیت این برنامه اجرایی شود. ما از روز جمعه دوم مردادماه بر‌نامه‌ریزی گسترده‌ای را به صورت روزانه تدارک دیدیم تا در اقصی نقاط تهران و نقاط مختلف کشور بر‌نامه‌ریزی ورزش‌های همگانی در کشور صورت بگیرد و با لوگو و پرچم المپیک شاهد برگزاری رویدادهای ورزشی باشیم. در شهرستان‌ها هم تلاش کردیم تا این مسابقات را در اماکن ورزشی همچون تخت جمشید و حافظیه برگزار کنیم. شرکت کنندگان در این رویداد لباس و تسهیلات رایگان دریافت خواهند کرد. همچنین برنامه ویژه‌ ای برای افتتاحیه و اختتامیه آن در نظر داریم که بعد از یک هفته‌ در تهران و در سالن هندبال برگزار می‌شود. در منطقه ارس نیز بعد از پیاده روی گسترده یک دوره اختتامیه ویژه‌ای خواهیم داشت. بیش از 75 هزار نفر در این طرح شرکت می‌کنند. این به جز آمار 200 هزار نفری در همایش‌های پیاده روی است.


وی ا‌دا‌مه‌ داد: همچنین در سواحل شمالی کشور نیز بر‌نامه‌ ویژه‌ای را متناسب با ورزش‌های ساحلی تدارک دیده ایم. این مسابقات با آرم کمیته ملی المپیک و با پرچم المپیک برگزار می‌شود.


مجدآرا در ادامه با توجه به فعالیت‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی نیز در ادامه خاطر‌ نشان کرد: ما موفق شدیم در فدراسیون‌های مختلف کمیته‌ ورزش همگانی را با کمک وزارت ورزش و جوانان تاسیس کنیم. یکی از وظایف فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک توسعه ورزش‌های همگانی است. هر ساله کنفرانس‌های بین‌المللی هم در این خصوص تشکیل می‌شود و توسعه ورزش‌های همگانی از این جهت برای IOC بسیار با اهمیت است. طرح‌های بسیار خوبی مورد تصویب قرار گرفته است تا در تمامی استان‌ها ورزش همگانی توسعه پیدا کند. برای مثال طرح پیاده روی سنجی در ورزش همگانی وجود دارد و یا این که طرحی را ارائه دادیم تا سربازها با پیکرسنجی آمایش شوند و کارتی به آنها ارائه شود و گفته‌اند که باید آنها در پایان دوران خدمت وزن و آمادگی جسمانی متناسبی داشته باشند تا در صورتی که سربازان به وزن مورد نظر نرسند کارت پایان خدمت دریافت نکنند.


وی ادامه داد: فدراسیون ورزش‌های همگانی محور توسعه خود را بر اساس چشم اندازی طراحی کرده است تا سال 1404 آمار افرادی که به ورزش همگانی می‌پردازند بیش از 50 درصد باشد. این آمار در حال‌ حاضر 21 درصد است و باید بگویم که ما تاکنون از برنامه‌های خود جلو بوده‌ایم. ما در سال گذشته بیش از 1200 کلاس آموزشی داشتیم همچنین بالاترین آمار ورزشکاران خانم را داشتیم. الان هیچ باشگاهی در سطح کشور نیست که دفتر ورزش بانوان نداشته باشد که این آمار نسبت به سال‌های گذشته دو برابر شده است. همچنین انجمن ارگان‌ها و نهادها را تاسیس کردیم تا به گسترش ورزش همگانی در ارگانها و ادارات مختلف بپردازیم.


رییس فدراسیون همگانی خاطر‌ نشان کرد: ما تغییرات اساسی در چارت فدراسیون ایجاد خواهیم کرد . به ویژه‌ در انجمن ها تغییرات محسوسی به وجود می‌آید. برای مثال انجمن آمادگی جسمانی دستخوش تغییراتی می‌شود. از این پس انجمن‌ آمادگی جسمانی برنامه‌هایش را طوری دنبال می‌کند که با توجه به انگیزه‌ای که در بین خانواده‌ها ایجاد شده است از این پس اهدای خودروی پراید را به عنوان جایزه نداریم و به جای آن وسایل ورزشی همچون دوچرخه‌، قایق‌های ثابت و البسه ورزشی و همچنین تورهای سیاحتی داخلی و خارجی اهدا می‌کنیم. از هفته‌ آینده دیگر جایزه خودرو نداریم.


وی همچنین با قدردانی از وزیر ورزش و جوانان گفت: خو‌شبختا‌نه حمایت های خوبی از سوی وزیر ورزش و جوانان و شعبانی بهار معاون ورزش همگانی به عمل آمده است و تفاهم خیلی خوبی در‌ این‌ راستا با وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک داریم.


در ادامه این نشست شهنازی با اشاره به انتخاب مجدآرا به عنوان رییس کمیته‌ توریسم ورزشی کمیته ملی المپیک، گفت: با توجه به پتانسیل‌ بالایی که از ایشان و فدراسیون سراغ دارم مطمئن هستم که در این حوزه موفق خواهند شد و برای اقلیت‌ها هم برنامه ویژه‌ ای تدارک ببیند تا در المپیک ارامنه شاهد حضور پر رنگ‌تر آنها باشیم. با توجه به تاکید IOC بر مسائل نژادی این موضوع می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.


مجدآرا در همین رابطه تاکید کرد: کمیته‌ اقلیت‌های فدراسیون ها از هفت ماه پیش تشکیل شده است.


همچنین دوست محمدی، نایب رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی در سخنانی کوتاه با قدردانی از شاهرخ شهنازی ، ا‌ضافه‌ کرد‌: ما خوشحالیم که کمیته ملی المپیک این اطمینان را داشت که برای سومین سال این برنامه را به ما سپرد. هیات‌های استانی ما بسیار پیگیر این فعالیت‌ها بودند. درباره ورزش اقلیت ها هم باید تاکید کنم که خانم خوبچهر از هفت ماه پیش مسئول این کمیته‌ شده است و بسیار فعال هستند. در تهران و در باشگاه آرارات این ورزش‌ها دنبال می‌شود.


پرسش و پاسخ خبرنگاران پایان بخش نشست خبری فدراسیون همگانی و کمیته ملی المپیک بود.


* چرا توجه و توسعه به ورزش همگانی در تهران کمتر از سایر استان‌ها است؟


- مجد آرا : در همه استان‌ها ورزش همگانی توسعه خوبی داشته است و این طور نیست که مورد غفلت واقع شده باشد. بر اساس مصوبه هیات وزیران شهرداری‌ها موظف هستند که زیر ساخت‌های لازم را در شهرها فراهم کنند و وزارت ورزش و جوانان باید سیاستگذاری لازم را داشته باشد. ما هم پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم تا در تهران نیز فعالیت‌های ورزشی پیگیری شود. خو‌شبختا‌نه سطح انتظارات مردم در این زمینه بالا رفته است. قبلا انتظارات در حد نصب وسایل ورزشی در پارک‌ها بود اما حالا مطالبات بیشتری مطرح می‌شود و خو‌شبختا‌نه شهرداری هم پیگیر نصب دستگاه‌های جدید است.


* اعتبارات فدراسیون برای برگزاری هفته‌ المپیک کافی است؟


- مجد آرا: خو‌شبختا‌نه کمیته ملی المپیک و اسپانسرها بودجه لازم را برای برگزاری هفته‌ المپیک داده‌اند و فدراسیون ورزش‌های همگانی با توجه به حمایت های گسترده وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک مشکلی از این جهت ندارد.


* چه برنامه‌ای برای نهادینه شدن ورزش همگانی در خانواده‌ ها دارید.


- مجد آرا: ورزش همگانی یک مطالبه عمومی است و نیازمند مدیریت همگانی است. باید فدراسیون‌ها، شهرداری ها، ارگان‌ها و حتی خانواده‌ ها خود را مسئول ورزش‌های همگانی بدانند. رسیدن به چنین جایگاهی از اهداف ماست. همان طور که گفتم خو‌شبختا‌نه از برنامه جلو هستیم و تا سال 1404 تلاش می‌کنیم تا ورزش همگانی را در بین مردم به بیش از 50 درصد افزایش دهیم.

انتهای پیام

تاريخ  ارسال:چهارشنبه 31 تير 1394 - 12:23

کد:2677-1397


 اخبار مرتبط:
 

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت فدراسیون در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  
آدرس: تهران ، بلوار فردوس شرقی ، خ وفا آذر شمالی ، بن بست پانیذ ، پلاک 2 ، طبقه اول

ساعات كار فدراسيون : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل


© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون ورزشهای همگانی جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.