چاپ        ارسال به دوست

دیدار مسئولان چوگو با رئیس فدراسیون؛

ملایی: برای پیشرفت نیاز به بازبینی داریم/ رجب‌پور: چوگو ریشه در تمدن ایران دارد

به گزارش روابط‌ عمومی فدراسیون به نقل از انجمن چوگوی فدراسیون ورزش های همگانی، رییس،  دبیر و تعدادی از مسئولان کمیته های انجمن با همراهی دکتر حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی سابق ایران در فیلیپین و ژاپن، با دکتر افشین ملایی رییس فدراسیون ورزش های همگانی دیدار کردند.

 در ابتدای این دیدار دکتر طالب رجب پور ضمن قدردانی از حمایت‌های رییس فدراسیون و سرپرست سازمان ورزش های تفریحی و رقابتی و همچنین رییس آکادمی ملی فدراسیون نسبت به برنامه‌های راهبردی انجمن درسال ۱۴۰۰ خواستار حمایت فزونتر برای تحقق برنامه‌ها و فعالیت‌های انجمن چوگو که در راستای سیاست های کلان فدراسیون برای سال ۱۴۰۱تنظیم گردیده، شد.

دکتر رجب پور با اشاره به دیدگاه های مقام معظم رهبری درباره تمدن نوین اسلامی، تاکید کرد:  بازی چوگو یک بازی تمدنی و ناظر بر دستاوردهای علمی است،  که خصلت جذاب این تمدن نوین اخلاق مداری است که به شدت منظور نیاز بشر امروزی است ولذا تمام هدف غایی در ورزش چوگو نیز تلاش برای رسیدن به مقصد متعالی حول اخلاق مداری وجوانمردی است.

رییس انجمن در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش رایزن فرهنگی کشورمان درکشور ژاپن گفت:  خدمات دکتر حسین دیوسالار عزیز رایزن فرهنگی سابق ایران  در دوره ای که در ژاپن بوده به واسطه تعلقی که به فرهنگ، تاریخ و داشته های سنتی و بومی کشورمان دارند، موفق شدند که ورزش چوگو را به مردمان آن سرزمین با زبان خودشان بشناسانند که قابل ستایش و تجلیل است.

در ادامه دکتر ملایی رییس فدراسیون ورزش های همگانی ضمن قدردانی از رییس و همکاران انجمن به دلیل حمایت و گسترش ورزش چوگو درسراسرکشور اظهار داشت:  هر تمدن و فرهنگی بعد از مدتی نیاز به بازبینی دارد که براساس نقاط قوت و ضعف،  آینده خود را شکل دهد که نهادهای ورزشی نیز از این امر مستثنی نیستند و تنها با مدیران مدرن با گفتمان های جدید این امر میسر خواهد شد.

رییس فدراسیون افزود:  بانگاه مجدد به ورزش های بومی ایرانی می‌توانیم میزان فعالیت ورزشی اقشار مختلف مردم را بالا ببریم، چراکه درحیطه سلامت مردم خیلی عقب هستیم و پیامدها و صدمات این کم تحرکی را به وضوح  در جامعه شاهد هستیم.

وی در ادامه گفت: کمیته ها و انجمن های فدراسیون ورزش های همگانی باتوجه به حیطه مسوولیت های خود باید به دنبال بالا بردن سلامت آحاد مردم و توسعه و ترویج ورزش همگانی در تمام سطوح باشند و ورزش چوگو یکی از ورزش هایی است که می‌تواند شور و نشاط در ورزش های همگانی را ایجاد کند. و لذا هوش و درایت دکتر رجب پور رییس انجمن چوگو وهمکاران شان که یک جریان شاداب و با انگیزه را در چوگو ایجاد کرده که در توسعه و ترویج این ورزش باستانی در سطح بین‌المللی و مطرح آن در سطح جهان دور از ذهن نیست.

 دکتر حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سابق ایران در ژاپن نیز با اشاره به تمایل مردم ژاپن به تاریخ وتمدن ایران گفت: درحوزه تمدن نوین ایرانی اسلامی ظرفیت های تاریخی می‌توانند نقش اساسی داشته باشند و ورزش چوگو یکی از این ظرفیت هاست.

وی همچنین افزود: به عنوان رایزن فرهنگی درکشور ژاپن سهم کوچکی در اشاعه فرهنگ و تمدن ایرانی داشته و در مجله تخصصی وبه زبان ژاپنی ورزش تاریخی چوگو رامعرفی کردیم وامیدواریم بتوانیم این پتانسیل های تاریخی بومی همچون ورزش چوگو در شناساندن تاریخ و تمدن ایران به سایر کشورها استفاده کنیم.

دکتر آرازشی سرپرست سازمان ورزش های تفریحی و رقابتی فدراسیون نیز با برشماری فعالیت های انجام شده انجمن چوگو در سال گفت: این سازمان برای تحقق برنامه‌های پیشنهادی انجمن درسال ۱۴۰۱کماکان  درکنار انجمن ویاریگر آن خواهد بود.

دکتر ناهیده جباری رییس آکادمی فدراسیون ورزش های همگانی نیز در حاشیه این نشست و در دیدار با مسوولان انجمن گفت:  انجمن چوگو برنامه‌های خوبی درسال گذشته از جمله داوری درجه سه با شرکت بیش از یکصد تن از علاقمندان به این ورزش سنتی داشت، واین نوید را دادند که درصورت ارائه سرفصل بازبینی شده دوره مربیگری درجه سه، آکادمی نسبت به تصویب آن در شورای آموزش تسریع و انجمن را در برگزاری دوره مذکور در بهار یاری خواهد کرد.

دکتر پولاد خسروی دبیر انجمن چوگو نیز با ارائه گزارشی از عملکرد حوزه های ستادی و صف انجمن گفت: تمام تلاش انجمن تحقق برنامه‌هایی است که در تقویم ورزشی آمده است و از فدراسیون به خاطر حمایت از برنامه‌های راهبردی انجمن قدردانی  و بر همراهی هیأت ورزشهای همگانی استان ها با برنامه‌های آموزشی و رویدادهای انجمن که باعث انگیزه بیشتر در کمیته های متناظر خواهد شد تاکید کرد.

خسروی افزود:  فدراسیون حتماً ازهیات های استانی بخواهد که نسبت به راه اندازی و فعال کردن و درنهایت حمایت از تعامل کمیته متناظر چوگو با انجمن اقدام نمایند، تا این میراث نیاکان مان به عموم مردم دراستان ها و مناطق کشور بازشناخته شود.

در پایان این نشست رییس فدراسیون ورزش های همگانی به پاس خدمات دکتر حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سابق ایران در ژاپن لوح تجلیل انجمن ورزشی چوگو را به ایشان تقدیم وحکم انتصاب دکتر طالب رجب پور رییس انجمن ورزشی چوگوی فدراسیون ورزش های همگانی  را نیز اعطا کرد.

دراین جلسه احمد کوهستانی رییس کمیته داوران، نگین آرین رییس کمیته آموزش ، احمدرضا حیدرنیا مشاور برنامه‌ریزی آموزشی و دبیر کمیته آموزش، رقیه ترکاشوند رییس کمیته اجرایی و اشکان قدیمی دبیر کمیته روابط عمومی و فضای مجازی انجمن نیز حضور داشتند.


١٣:٥١ - چهارشنبه ٢٤ فروردين ١٤٠١    /    شماره : ١٤٧٦    /    تعداد نمایش : ٥٧١